Przebita dętka, awaryjne metody powrotu do domu


opony rowerowe

Przezorny zawsze ubezpieczony – to znane polskie powiedzenie. Inne mówi jednak, że mądry Polak po szkodzie. Jakże często bliżej nam do drugiej sentencji, również na rowerowych wyprawach. Któż z nas każdorazowo pamięta o zabieraniu ze sobą łatek i kleju na wypadek przebicia dętki? Jak wrócić o domu w sytuacji kryzysowej, kiedy zdarzy się coś niespodziewanego i złapiemy tak zwanego „flaka”?


Jest na szczęście kilka sposobów awaryjnych, jednak to naprawdę wyjścia ostateczne. Lepiej zawsze przygotuj się do wyjazdu tak, byś nie musiał ich stosować. Na dalsze wyprawy zawsze zabieraj komplet łatek i przynajmniej jedną zapasową dętkę. Jeśli zakładasz nową dętkę, sprawdź opony rowerowe od zewnątrz i od wewnątrz. Może się okazać, że pękła, bo coś jest wbite w oponę lub jest ona uszkodzona.

Jeśli jednak nie wykonałeś wymienionych wyżej czynności i pojechałeś „na żywioł” - i niestety przydarzył Ci się „kapeć” - z przebitą dętką możesz awaryjnie przejechać pewien mały dystans. Awaryjnie oznacza jednak tylko wtedy, gdy naprawdę nie masz innego wyjścia. Korzystanie z poniższych metod może doprowadzić do tego, że opony rowerowe ulegną uszkodzeniu.

Możesz na przykład wypełnić opony ściółką, trawą, liśćmi, mchem, wszystkimi jej miękkimi elementami, które będziesz miał pod ręką. Ryzykowne, jednak jeśli nie masz możliwości złapania stopa, wkoło noc, a do cywilizacji daleko, możesz spróbować przejechać w ten sposób pewien dystans.

Można także zawiązać na przebitej dętce supeł i założyć ja na koło, ostrożnie napompować dętkę – i voila. Próbować szczęścia w dalszej jeździe.


Brzmi ryzykownie? Owszem. Nigdy jednak nie wiadomo, co może się przydać na trasie. Doświadczenie pokazuje, że jeśli nie było się przezornym zawczasu później trzeba czasem wykazywać się sporą inwencją twórczą i odwagą.
Przebita dętka, awaryjne metody powrotu do domu Przebita dętka, awaryjne metody powrotu do domu Reviewed by Unknown on 04:30:00 Rating: 5

Brak komentarzy